Štai kas yra teatras!

DSCF2385Gegužės 11–15 dienomis Šeduvos gimnazijoje vėl karaliavo teatras. Jau kelinti metai čia organizuojamas respublikinis teatrų festivalis „Saulės zuikutis“. Šiemet „Saulės zuikutis“ sukvietė daug teatro kolektyvų iš įvairių Lietuvos vietų: iš Tauragės, Klaipėdos, Kupiškio, Sedos, Kėdainių, Radviliškio, Baisogalos, Šeduvos. Kiekvienąkart kolektyvai džiugina brandžiais spektakliais, profesionalams prilygstančiai aktorių vaidybai, scenografija, muzika, gyvu dainavimu, šokio menu. Šiais metais Šeduvos gimnazijos scenoje pasirodė beveik 325 dalyviai, iš jų 300 aktorystės meną pamilusių mokinių ir 25 mokytojai režisieriai.
Daugiausia spektaklių parodė darželinukai ir pradinių klasių mokiniai. Matyt, jie yra tokio amžiaus, kai ypač norisi gyventi fantazijos, svajonių ir žaidimų pasaulyje. Vaidindamas spektaklyje, tarsi žaisdamas vaikas gali tapti viskuo: ir vilku, ir kiškiu, ir voru, ir pelyte, ir batuotu katinu, ir princesėmis, ir kuo tik nori arba kokį vaidmenį pasiūlo režisierius. Labai džiugu, kad darželiuose ir mokyklose gyvuoja lėlių teatras. Nedaug net garsių režisierių ryžtasi statyti spektaklį, kuriame vaidina lėlės. Alksniupių pagrindinės mokyklos mokytoja Rita Masilionienė bei Kupiškio rajono Alizavos pagrindinės mokyklos režisierės Irmina Puipaitė-Narbutienė ir Danutė Miknevičienė kartu su mokiniais ir lėlėmis sukūrė žavingus ir labai estetiškus reginius. „Saulės zuikutyje“ buvo parodyti lėlių teatro spektakliai „Varna Karaliaus pati“ (Alksniupių pagrindinė mokykla) ir „Susitikimas su jūros arkliukais“ (Alizavos pagrindinė mokykla). Nepaprastai nuotaikingus spektaklius parodė ir Šeduvos lopšelio-darželio (spektakliai „Šimtas zuikių“, kurį režisavo Rita Daukšienė, „Vištelė“, kurį režisavo Tatjana Vedeckienė, ir „Kaip strazdas eglę kirto“, kurį režisavo Sonata Keturakienė), ir Radviliškio lopšelio-darželio „Eglutė“ (spektaklis „Vilko bajorystės dokumentai“, kurį režisavo Reda Bubliauskienė ir Gitana Ramoškienė), ir Radviliškio lopšelio-darželio „Žvaigždutė“ (spektaklis „Trys kiškiai ponai“, kurį režisavo Rima Mateliūnienė), ir Šeduvos gimnazijos dailės studijos „Paletė“ (spektaklis „Vasaros akimirka“, kurį režisavo Daiva Mačiūnienė), ir Tauragės „Aušros“ pagrindinės mokyklos (spektaklis „Voro vestuvės“, kurį režisavo Rasa Raudonienė), ir Klaipėdos vaikų globos namų „Rytas“ (spektaklis „Kaip pelytė tapo balerina“, kurį režisavo Rima Ambrulaitienė), ir Sedos Vytauto Mačernio gimnazijos (spektakliai „Ropė“ ir „Raudonkepuraitė“, kuriuos režisavo Laura Rojutė), ir Kėdainių specialiosios mokyklos (spektaklis „Batuotas katinas“, kurį režisavo Daiva Jonavičienė ir Janina Dautartienė), ir Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazijos (spektaklis „Ozo šalies burtininkas“, kurį režisavo Jolanta Petkevičienė ir Vilma Cechanavičienė), ir Šeduvos gimnazijos (spektaklis „Voro galybė“, kurį režisavo Aušra Poškienė) teatrų kolektyvai. Du spektaklius žiūrovai pamatė ne lietuvių kalba – tai Šeduvos gimnazijos anglų kalbos būrelio spektaklį „The twelve months“ (režisierė anglų kalbos mokytoja ir būrelio vadovė Jurgita Miliškevičiūtė) bei Emile klasės mokinių spektaklį „Frank, un vrai francais“ (režisierė prancūzų kalbos mokytoja Virginija Butvilienė). Mažųjų aktorių kartu su režisierėmis sukurtuose trumpučiuose spektakliuose buvo kalbama apie įvairius dalykus: ir apie linksmus, ir apie liūdnus, ir apie tai, kad reikia visus ir viską mylėti, nors galbūt kas nors to ir nenusipelno, kad fantazijos ima ir virsta realybe, o svajonės (nori ar nenori) gali išsipildyti.
Vyresnių klasių mokiniai pamatė mažiau spektaklių, tačiau vaidinimai nustebino siužetais, režisūriniais sprendimais, forma, veiksmu ir vyksmu, net vizualiu bei garsiniu fonu, simboliais. Radviliškio Gražinos pagrindinės mokyklos aštuntokų miuzikle „Karalaitė Garbanėlė“ (režisierė Rasa Atkočiūnienė) veikė tipiški pasakų personažai: karalius, princesė, valstietis, slibinas ir kiti. Siužetas irgi nevertė spręsti egzistencinių klausimų, tačiau spektaklis sukūrė magišką atmosferą, nuoširdžiai nustebino, užbūrė bei prajuokino publiką. O Sedos Vytauto Mačernio gimnazijos teatro studijos spektaklis „Vaikai, norėję gyventi“ (režisierė Laura Rojutė) primena Anos Frank, žydų mergaitės, kartu su kitomis mergaitėmis, išgyvenusios Antrojo pasaulinio karo siaubą, istoriją. Spektaklyje subtiliai ir nepaprastai įtaigiai kalbama apie skaudžius dalykus, kurie verčia apmąstyti, ką tenka išgyventi vaikui, patekusiam į patyčių, smurto, neapykantos ir abejingumo pasaulį. Baisogalos gimnazijos dramos studijos spektaklyje „PPP“ (režisierė Lina Kaziukaitienė) buvo parodyta, kad gali veikti net teatras teatre, arba įrodyta, jog naujai kuriamame spektaklyje gali darniai sugyventi kitų spektaklių fragmentai (pavyzdžiui, spektaklio „Meilė, džiazas ir velnias“ epizodą gražiai pratęsia visiems gerai žinomas „Atžalynas“). Iššifruotas spektaklio pavadinimas „Pasidaryk pasaulį pats“ nusako pagrindinę mintį ir išryškina problemą – vyresnių klasių mokinių teatrai pasigenda įdomių pjesių. Išeitis yra – reikia kurti patiems. Tauragės rajono Skaudvilės gimnazijos spektaklis „Ligoninėje“ (režisierė Rasa Šiurienė) papasakojo iš pirmo žvilgsnio banalią mokyklinę istoriją apie niekam tikusius auklėtinius ir per juos sveikatą susigadinusį auklėtoją, tačiau iš tikro jame kalbama apie vertus dėmesio dalykus: paauglių norą įprasminti savo gyvenimą elgiantis įžūliai, nevaldomai, nes jų nesupranta suaugusieji, o šie, ypač pedagogai, nė nesistengia suprasti arba stengiasi po laiko. Bet pabaigoje spektaklis „Ligoninėje“ nuteikia optimistiškai: mokiniai, vaizdingai kalbant, patekę į nuoširdaus ir sąžiningo klasės auklėtojo rankas, pasirodo esą visai ne parazitai, o labai geri ir atsakingi žmonės.
Dažniausiai po kokio nors renginio norisi pasidalinti įspūdžiais. Įprastai įvertinama taip: „Patiko arba nepatiko“. Respublikinio teatrų festivalio „Saulės zuikutis“ spektakliai visiems labai patiko. Aišku, niekas statistiškai apklausos nedarė, tačiau iš žiūrovų reakcijos buvo galima suprasti, kad viskas, ką pamatė ir išgirdo, jiems paliko neišdildomą įspūdį.
Respublikinio teatro festivalio „Saulės zuikutis“ atidarymo ir uždarymo šventėse gražią programą parodė šokių studijos „Vaivorykštė“ jaunieji šokėjai (vadovas Astijus Poška) bei gimnazijos ansamblio „Dža-da“ dainininkai (vadovė Aurelija Meškauskienė), sveikinimo žodžius tarė gimnazijos vadovai bei mokytojai.
Festivalio organizatoriai Radviliškio SJNUS ir Šeduvos gimnazija bei „Saulės zuikučio“ komanda: direktoriaus pavaduotojos ugdymui V. Makutienė, Z. Andriušaitienė, mokytojai A. Poškienė, D. Mačiūnienė, A. Poška, D. Variakojienė, D. Mikalauskaitė, V. Kasarauskienė, A. Meškauskienė, mokiniai A. Janulis, D. Armonas, A. Rulys, G. Stalionytė, B. Pačkauskaitė, penktokės, įkūnijusios festivalio simbolį saulės zuikučius, dėkoja visiems dalyviams, svečiams ir žiūrovams už galimybę drauge patirti teatro stebuklą. Tad belieka pridurti: „Štai kas yra teatras!“

DSCF2382  DSCF2381  DSCF2378

Diana Variakojienė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: